Рудно богатство Србије процењено је на преко 250 милијарди евра. Од тога само на литијум и бор отпада преко 56 милијарди евра.
Србија је јединствена земља у свету која геолошким истражитељима, без закључивања уговора о концесији или било ког другог уговора, допушта геолошка истраживања.
По окончању истраживања Министарство рударства истражитељима издаје „потврду“ о поклону откривених сировина, уз „услов“ да у року од 6 година започну експлоатацију откривених „критичних“ сировина (литијума, бора, злата, бакра, алуминијума итд.).
На питање новинара – да ли би Србија могла да има сувласнички удео у копању литијума у пројекту Јадар, председник Вучић је одговорио: „Изненадићу вас одговором, надам се да ћемо се чак и за то изборити. Да, урадићемо све што можемо иако у овом тренутку ми немамо право због свега што су они потписали. Верујем да ћемо успети и верујем да ћете до краја године добити одговор. Пре краја године добићемо више информација и о томе“. (РТС 21.10.2024)
На питања упућена Министарству рударства – да ли Србија има концесионе или друге уговора закључене са Rio Sava (Рио Тинто) добили смо одговоре: „Министарство није закључило тражене уговоре (концесионе или неке друге) са привредним друштвом Rio Sava Exploration doo Beograd за пројекат „Јадар“ (…) јер ту обавезу не прописују закони које је Министарство дужно да примењује“.
Верујући да Устав, Закон о концесијама до 2011. године и Закон о јавно-правном партнерству и концесијама од 2011. године, обавезују Министарство да примењују те прописе код истраживања и коришћења рудног богатства Србије у државној својини – Посланичка група је против Министарства рударства и енергетике поднела Тужбу Управном суду ради поништаја Решења од 20.11.2024. године и Жалбу Влади ради поништаја Решења Министарства заштите животне средине од 16.12.2024. године.
Посланичка група
МИ СНАГА НАРОДА проф. др Бранимир Несторовић