Да ли је Србија заиста тражила повратак наше војске на Косово и Метохију?

Захтев за приступ инфopмaцијaмa од јавног значаја

Медији су објавили да је 12. децембра 2022. године нешто пре 11 часова, на административном прелазу Мердаре, Војска Србије предала у папирној форми захтев представницима КФОР-a за враћање до хиљаду припадника снага безбедности Србије у складу Резолуцијом 1244 СБ УН.

Према изјави тадашњег министра одбране (а сада премијера Србије) Милоша Вучевића, захтев је предала Комисија за примену војно-техничког споразума из Куманова при Генералштабу Војске Србије. Такође је рекао да је претходне ноћи, око 01:00 након поноћи Војска Србије мејлом послала захтев исте садржине и прилоге.

Том приликом министар војни је изјавио:

„Ми смо формално-правно, технички, покренули процедуру у складу са Резолуцијом 1244, у складу са Војно-техничким споразумом из Куманова, да захтевамо и користимо оно што je дефинисано међународним јавним правним актима, међународним јавним правом, нешто што нико не може да оспори Србији и у контексту заштите наших националних, државних интереса и свакако ради заштите нашег народа на простору покрајине Косово и Метохија“

Како су јавили медији, одговор КФОР-а је стигао на Бадње вече, 6. јануара 2023. године у 19 часова, када је преузет на административном прелазу Мердаре. Председник Србије обавестио је јавност о томе речима:

„КФОР нам је одговорио да нема потребе за повратком наших cнara на ceвep Косова и Метохије, као што смо и очекивали, иако по резолуцији СБ УН 1244 немају право да одбију тај наш захтев, јер се они за то не питају™.

Захтевамо да нам у складу са чланом 15. Закона о приступу информацијама од јавног значаја доставите копију захтева предатог КФОР-у, као и копију целовитог одговора којим је КФОР означио захтев непотребним“.

Посланичка гpyпa
МИ СНАГА НАРОДА проф. др Бранимир Несторовић