Павић: Додик има подршку нашег народа и државе

ИНТЕРВЈУ: АЛЕКСАНДАР ПАВИЋ, народни посланик „Ми Снага Народа, проф. др Бранимир Несторовић”

Србији се отварају нове, позитивне перспективе, нема више јединственог Запада који нас притиска да се одрекнемо виталних интереса и традиционалних вредности, тај импулс се сада преселио у ЕУ и Лондон

Пресуду против председника Републике Српске Милорада Додика оцењујем крајње негативно. Цео процес против њега и директора „Службеног гласника Српске” је по својој природи неоколонијалан, окупаторски. Када би Милорад Додик и Српска прихватили ту пресуду – прихватили би не само самоукидање, већ и опстанак глобалистичког неоколонијалног модела који нас, као народ, притиска већ три деценије, каже у интервјуу за „Политику” народни посланик „Ми – глас из народа, проф. др Бранимир Несторовић” Александар Павић. Наглашава да се не може дозволити да произвољне одлуке неког странца, попут Шмита – притом нелегитимног – буду изнад воље народа и Устава. У томе Додик, као председник Српске, треба да има подршку не само Србије него српског народа уопште – и мислим да је и има, истиче Павић.

Како оцењујете политичку ситуацију у Србији?
Као дубоко нестабилну. Садашњи талас дестабилизације је покренут још након два масакра у мају 2023. године. Избили су масовни протести, који су, нажалост, убрзо политички инструментализовани – и са стране врха прозападне опозиције, и са стране врха власти. Разумљива грађанска узнемиреност убрзо је трансформисана у опозициони политички покрет и парламентарну листу. Пропуштена је шанса да се истраје на чисто грађанским захтевима, попут испуњења захтева родитеља из Рибникара да се реконструише цео догађај и објасни. Да је још тада било основа за сумњу у праву позадину, говори нам изјава председника Србије дата тек почетком ове године – да су једна страна држава и служба тражиле да им се преда К. К. Но, и власт је тада искористила протестну атмосферу и 26. маја 2023. организовала сопствени контрамитинг, и довела више хиљада Срба са КиМ у Београд, и то баш на дан који је Курти јавно одредио за упад у три општине на северу КиМ. Сумњиво, зар не?

Шта се десило после тога?
После тога се, у септембру, десила Бањска, чија права позадина и даље није расветљена, али је и те како донела негативне последице по нашу и позицију српског народа на Косову и Метохији. Затим смо имали изборе у децембру, чије резултате је прозападна опозиција оспоравала и на улици, чиме је практично закуцана опозициона позиција да је изборни процес у Србији нерегуларан – с чиме се иначе суштински слажемо. Тај баук нелегитимности – или бар непотпуне легитимности – прелио се и у нови сазив Народне скупштине. И онда је власт то додатно ојачала променом своје позиције у вези пројекта „Јадар”, што је чиста превара, с обзиром на то да су гласачи изашли на биралишта у децембру 2023. са уверењем да је тај пројекат, услед великог противљења стручне и шире јавности, заустављен. Још горе, та политичка превара је изведена на један крајње арогантан, а често и крајње примитиван начин – уз јавне увреде изречене на рачун свих који се противе не само копању литијума, већ уопште том неоколонијалном моделу који дозвољава страним мултинационалним компанијама да прекопавају и експлоатишу Србију. Стога је владајућа коалиција најодговорнија за масовне протесте против Рио Тинта који су избили у лето 2024. И то широко незадовољство је додатно раздражено после трагичног пада надстрешнице у Новом Саду. Стиче се утисак да је јавност изгубила поверење у институције… Сада имамо значајан део јавности који је изгубио свако поверење и поштовање према садашњој власти, а са друге стране власт која не показује искрену жељу да врати легитимитет и поверење у институције и политички процес у земљи, већ се очигледно најпре бави контролом штете, амортизовањем незадовољства и куповином времена у циљу исцрпљивања садашњих протеста….

Цео интервју прочитајте на порталу Политике:
https://www.politika.rs/scc/clanak/664047/dodik-ima-podrsku-naseg-naroda-i-drzave